Rasťo 16. mája 2016 2 comments

9 príkladov nenásilného šetrenia

Šetrenie nie je o šialenom obmedzovaní ani o brutálnom odriekaní si. Ako dôkaz sme zostavili 9 prípadov, kedy šetrenie NEOBMEDZÍ náš životný komfort a pri tom nám zostane viac peňazí. 🙂

V článku Najväčší nepriateľ šetrenia sme sa zamerali na hlavné úskalie šetrenia, na ten blbý pocit – Čo si o nás pomyslia ľudia, keď zistia, že šetrím… Týmto článkom ukazujeme, že ten blbý pocit naozaj nemusíme mať, a že vieme šetriť aj bez obmedzenia nášho životného komfortu.

[vc_separator border_width=“2″]

1) Neplať zbytočné poplatky

Každý deň sa stretávame s poplatkami za bežné veci, ktoré pravidelne využívame. V podstate majú tieto poplatky výchovný charakter. Učia nás, ako sa máme vynájsť a neplatiť ich. 🙂

Poplatky na pošte

Čo uvidíme ako prvé, keď prídeme na poštu? Väčšinou sú to dlhé rady… Je skvelé, že na pošte vieme vybaviť viacero záležitostí, no nezabúdajme na to, že sme na POŠTE!!! Na pošte by sa mali posielať listy a balíky, a nie platiť faktúry, či šeky za elektrinu.

Za platbu energií v domácnosti si pošta zaúčtuje poplatok 15 centov. Za platbu faktúry napríklad za mobil necháš pošte v priemere 40 až 50 centov. Kompletný cenník nájdeš na: http://www.posta.sk/sluzby/postovy-poukaz-na-ucet

Príklad nenásilného šetrenia: používaj internet banking, zaveď inkaso, zaveď SIPO platby pre úhradu energií za bývanie.

Žijeme v modernej dobe, kedy cez internet odošleš platbu v priebehu 60 sekúnd. Ani nastavenie inkasa netrvá dlhšie… Keď človek nie je zdatný a netrúfa si na tento veľmi jednoduchý úkon, môže si nechať nastaviť inkaso osobne v banke a má pokoj.

Pre zavedenie SIPO platieb v domácnosti je potrebné obehať všetkých dodávateľov energií, no spravíme to len raz a máme pokoj. Vyhneme sa mrhaniu času v rade na pošte a poplatkom za platby.

Poplatky v banke

Počas zbierania podkladov pre články som vyskúšal úhradu faktúry mobilnému operátorovi priamo v banke. Za jedinú úhradu 30 eurovej faktúry za mobil som banke zaplatil 1,5 eura!!!

Od vtedy sa držím myšlienky: Nie som tak bohatý, aby som platil nezmyselné poplatky…

Príklad nenásilného šetrenia: používaj internetbanking a máš pokoj. 🙂

Aký je rozdiel medzi platbou na pobočke a platbou cez internet banking? Veľký… Cez internet banking pošleš peniaze z pohodlia domova, nemusíš čakať v banke, nemusíš sa držať otváracích hodín banky, počas ktorých si aj ty v práci. Je tu ešte jeden obrovský rozdiel. Za platbu cez internet banking neplatíš, takže ušetríš 1,5 EUR!

Ďalšou vecou sú poplatky za vedenie účtu.

Nadávaš na výšku poplatkov za vedenie účtu? Bude to ešte lepšie! Bankám aktuálne vysychá jeden zdroj príjmov. Úroky na hypotékach sú na minimách a bankám sa rapídne znížili príjmy. Z tohto dôvodu sa rozhodli, že nás idú naučiť platiť ešte vyššie poplatky za vedenie účtu. Napríklad z 5 eur mesačne si banka bez ostychu vypýta aj o 2-3 eurá viac – to je o 100 starých korún viac… Za vedenie účtu…

Príklad nenásilného šetrenia: účet bez poplatkov. Účty bez poplatkov už nie sú tak obmedzujúce ako v začiatkoch ich existencie. Internetové banky mBank a ZUNO rozširujú počet ich pobočiek/stánkov do rôznych miest. Nie je to síce klasická kamenná pobočka, v ktorej si vložíš a vyberieš peniaze, ale vybavíš tam akúkoľvek byrokraciu.

Bezplatnou bankou s kamennými pobočkami je Fio. V pobočke vieš vkladať a vyberať peniaze z účtu a je to bezplatné, pokiaľ vyberieš viac ako 50 EUR. Spolu s Robom máme účty vo všetkých troch bankách a neplatíme mesačne ani euro… Účtom zadarmo sa budeme venovať aj v samostatnom článku. Ak ťa to zaujíma, na konci článku sa môžeš prihlásiť do odberu tipov a trikov ako šetriť.

2) Šetriace karty

Zľavové karty

Zľavové karty sú super možnosťou šetrenia. Pre študentov sú tu karty ISIC, pre mládež do 26 rokov je tu karta EURO<26. Zľavy sú zamerané hlavne pre študentov, napríklad na nákup pomôcok do školy, kopírovanie a tlač, nákup elektroniky a podobne. Tieto karty je skvelé používať aj pri cestovaní. Autobusové linky akceptujú hlavne ISIC kartu, prípadne majú vlastné čipové karty, na ktoré sú načítané zľavy z cestovného.

Pri vlakoch sa oplatí používať kartu JUNIOR RAIL PLUS, ktorá je vhodná pre mládež do 26 rokov (neštudentov). Táto karta im zabezpečí zľavy až 40% z cestovného. Pre dospelákov existuje karta KLASIK RAIL PLUS, ktorá zabezpečuje zľavy 25% z cestovného.

Príklad nenásilného šetrenia: Zabezpeč si niektorú zo zľavových kariet.

Tieto zľavové karty si treba kúpiť, no ich cena je pri ich pravidelnom používaní zanedbateľná a vrátia nám niekoľkonásobne viac. Ich zriadenie nás obmedzí asi len v zaplatení ceny, ktorá sa pohybuje od 10 do 20 EUR. Potom už len šetríme. 🙂

Vernostné karty

Vernostné karty nosí v peňaženke asi každý z nás. Sú poriadnym závažím našich peňaženiek, no používame ich pravidelne? Niekedy sa pri pokladni v obchode modlíme, aby sa nás predavačka neopýtala na vernostnú kartu, pretože sa nám ju vôbec nechce vyťahovať. 😀

Jasné, nie každý vernostný program má zmysel a nie vždy sa nám tú kartu naozaj oplatí vytiahnuť, no existujú aj univerzálne vernostné programy. S jednou vernostnou kartou tak vieme šetriť v rôznych obchodoch a na podujatiach. Svetovo najrozšírenejším prevádzkovateľom vernostného systému je Cashback world. Momentálne okrem obchodov šetríme aj na futbalových a hokejových zápasoch.

Príklad nenásilného šetrenia: vytiahni vernostnú kartu z peňaženky pri platení – aj tak už peňaženku držíš v ruke. 🙂

3) Hladný nákup

Vyzerá to nevinne, no je štatisticky dokázané, že keď nakupujeme s prázdnym bruchom, máme sklon kúpiť viac potravín. Prázdny žalúdok nedáva mozgu až toľko signálov, aby nakúpil rýchlejšie, ale aby nakúpil viac.

Príklad nenásilného šetrenia: aj na malý nákup si vždy vytvor nákupný zoznam a počas nakupovania sa drž spísaných položiek.
Príklad nenásilného šetrenia 2: pred nákupom zjedz nejakú drobnosť, keksík alebo banán. Nachvíľu ťa to zasýti a stihneš nakúpiť pred ďalšou vlnou hladu. 🙂

4) Sprepitné

Toto je dosť kontroverzná téma a asi ňou nepotešíme úplne každého. O sprepitnom sa hovorí pomerne často. V spoločnosti existuje akési nepísané pravidlo, že sa patrí nechať sprepitné, niekto to má dokonca vypočítané na presné percento z hodnoty finálnej ceny.

OK, teraz prichádza tá „kontroverzná časť“. Kedy tebe niekto nechal sprepitné?

Vezmime si človeka, ktorý pracuje v administratíve. Zákazník mu donesie zložku podkladov, ktorú má na základe pracovnej náplne spracovať. Nechá zákazník sprepitné administratívnemu pracovníkovi? Nie. Ale v reštaurácii neváha nechať sprepitné… Zamyslime sa nad tým aj z takéhoto „nezmyselného“ pohľadu…

Príklad nenásilného šetrenia: zaplať kartou, vyhneš sa blbej situácii, keď čašník očakáva sprepitné a ty mu ho nechceš nechať 😀

5) Výdavok

Pri výdavku uvedieme situáciu, ktorá sa nám stala asi pred dvomi týždňami. Boli sme na obede v reštaurácii. Pri odchode sme vyrovnali účet v hodnote 7,60 EUR. Nemali sme 60 centov, tak sme čašníkovi podali 8 EUR. Čašník nám poďakoval za drobné a veselo odišiel!

S Robom sme stratili slová, pozreli sme sa na seba a nechápali sme. Je to síce len 40 centov, no zároveň je to až 40 centov… Ozvi sa, povedz čašníkovi, že ti „zabudol“ vydať. Nebuď ako my, keď sme zmrzli… Prečo by to malo byť blbé tebe? Malo by to byť v prvom rade blbé tomu čašníkovi, že sa ani neopýtal, či môže ten výdavok nechať…

Príklad nenásilného šetrenia: plať kartou, vtedy nemáš žiadny problém, zaplatíš len toľko, koľko máš.

6) Výpredaje

V cenách oblečenia a doplnkov nemáme úplný prehľad, no vyštudovali sme ekonomiku a vieme, že obchodníci na nás radi vplývajú rôznymi cenovými trhákmi, zľavami a akciami. Je to logický ťah, ktorým nás chcú prilákať do obchodov. Nenechajme sa zlákať každou zľavou. Každá zľava nemusí byť reálna zľava…

Vo všeobecnosti platí, že obchodníci začnú predávať na začiatku sezóny s určitou maržou. Počas sezóny môžu cenu tovaru pomaly zvyšovať, aby si to bežný nakupujúci nevšimol. Potom obchodník v strede sezóny vypustí zľavu 20%, no nie je to reálna zľava. Obchodník len nárazovo znížil cenu na úroveň zo začiatku sezóny…

Výpredaje na konci sezóny sú pre nákup ideálnejšie. Obchodník stále zarobí, aj keď ceny zníži o 50%. No jeho primárnym cieľom je zbaviť sa skladových zásob, aby si uvoľnil sklad a peniaze na novú sezónu.

Príklad nenásilného šetrenia: využívaj hlavne zľavy po sezóne. Aj keď sa tovar rýchlo míňa, vždy nájdeš nejaký kus, ktorý sa ti páči a budú mať tvoju veľkosť. 🙂

7) Hromadná oslava

Ak máte v rodine alebo medzi priateľmi viac sviatkov v rozmedzí niekoľkých dní, usporiadajte spoločnú oslavu.

V našej rodine máme 4 sviatky v priebehu 2 dní. Sesternica oslavuje meniny v deň, kedy jej mamina narodeniny a ja oslavujem narodeniny keď má moja starká meniny. Každý rok zorganizujeme veľkú oslavu, kde je pozvaná celá rodina. Všetci sa tešia, že sa vidia a my nemusíme organizovať 4 oslavy s rovnakými ľuďmi a teda ušetríme minimálne 3 krát toľko peňazí, koľko stojí jedna hromadná oslava.

Príklad nenásilného šetrenia: usporiadaj hromadnú oslavu, či už v rámci rodiny, alebo s kamošmi.

8) Zľavové/kupónové weby

Zľavové portály

Zľavové portály sú skvelým zdrojom lacných nákupov. Kúpiš na nich všetko, na čo si spomenieš… Ani neviem čo viac k nim povedať. Každý z nás ich pozná, takmer každý ich využíva – a tým pádom šetrí. 🙂

Najlepšie skúsenosti máme so zlavadna.sk a zlavomat.sk. Kupóny nám vždy sedeli a pri ich uplatňovaní v reštauráciách a na výletoch nikdy nebol problém.

Príklad nenásilného šetrenia: pred nákupom na internete si otvor zľavový portál a pozri, či na danú vec nájdeš zľavu.

Online zľavové kupóny

Teší nás, že e-shopy stále vylepšujú ich prístup k zákazníkom. Vypúšťajú rôzne zľavové kupóny, s ktorými môžeš získať dopravu zdarma, percentuálne zľavy z nákupu, alebo vopred stanovenú zľavu v eurách.

Príklad nenásilného šetrenia: pred nákupom v e-shopoch pozri stránku zhromažďujúcu zľavové kupóny a nájdi ten svoj.

9) Lacné online nákupy

Zdrojom lacných nákupov zo zahraničia sú stránky eBay alebo Aliexpres. Sú to vlastne e-shopy gigantických rozmerov, kde predávajú rôzni predajcovia.

Najčastejšie využívame eBay. Kupujeme odtiaľ príslušenstvo na iPhony, priateľky si tam kupujú bižutériu a výsledná cena je len pár EUR. Dali sme si limit na nákupy do 20 EUR. Predsa len je to nákup zo zahraničia a nevieme si reálne predstaviť reklamáciu týchto vecí.

Pri vyšších sumách za nákup je potrebné platiť aj clo, pokiaľ objednávaš veci z krajín mimo EU. V poslednej dobe sa menili podmienky na platbu cla. Viac informácií o cle je uvedených na stránke finančnej správy: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/clo/oslobodenie-od-cla-dph-a-spd

Príklad nenásilného šetrenia: okrem zľavových portálov si pozrie aj ebay, nájdeš tam ešte lacnejšie veci, no určite odporúčame nekupovať veci drahšie ako 20 – 30 EUR.

[vc_separator border_width=“2″]

Pri tvorbe tohto článku sme sa niekoľkokrát museli krotiť, aby sme nezašli do úplných detailov. Stále nás to lákalo pridať ešte niečo naviac, no v tom prípade by mal článok viac ako 10 strán. 😀

Preto sme sa rozhodli, že tieto body budeme rozoberať v jednotlivých článkoch. Ak nechceš, aby ti tieto články ušli, prihlás sa na odber tipov ako ušetriť a my ti pošleme mail s ich súhrnom. 🙂

Medzitým ukáž svojim priateľom, že šetriť sa dá aj nenásilnou formou bez straty životného komfortu. Ďakujeme 🙂

Back to top of page

Aby sme Ti pomohli ušetriť, používame cookies.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close